(* 1167) - jméno odvozeno od místa s dostatkem dřeva k výrobě lubů (dřevěné ohnuté předměty), na sklonku 19. století zde byla v provozu sklárna.
Obec Lubná se nachází na okraji Českomoravské vrchoviny mezi městem Poličkou a Litomyšlí v nadmořské výšce 690 m n. m. Rozkládá se na úbočích protilehlých svahů, obklopena lesy a lány polí, údolím protéká Lubenský potok. V současné době zde žije 980 obyvatel. Obcí prochází značená cyklostezka „Krajem Smetany a Martinů“. Dominantou obce je kulturní památka - kaple sv. Anny a památná lípa, jejíž stáří je přes 600 let.
První zmínky o obci Lubná jsou od roku 1167, kdy kníže Vladislav II. daroval klášteru litomyšlskému mimo jiné vsi i okrsek na Lubném se všemi lukami a celý les od řeky Desná až k řece Svratce. V roce 1347 byla osada Lubná přidělena kapitule litomyšlské.
Traduje se, že název obce lubná vznikl ze slova lub, které ve slovanských jazycích označovalo kůru stromů. V naší obci bývalo hodně dubů a lip a z jejich dřeva se vyráběly luby k sítům. Proto se ve střední části praporu a znaku objevuje síto. V dolní části jsou znázorněny bílé vlny s dřevěnými došky, neboť ve zdejším potoce, který protéká obcí, plavalo velké množství ztrouchnivělé kůry. V horní části jsou umístěny 3 lilie – symboly Trojice Boží.
Naši předkové již v polovině 19. století usilovali o zachování určité symboliky obce, a proto dali zhotovit mosazné razítko, kde je v „pečetním“ poli vyobrazena pravděpodobně Nejsvětější trojice.
Na základě návrhů p. Velebného z Ústí nad Orlicí byly symboly obce Lubná v roce 2003 schváleny. Dekret s povolením užívat obecní znak a prapor převzali osobně dne 6. 6. 2003 starostka obce Zdeňka Švecová a 1. místostarosta obce ing. Josef Boštík od předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR p. Zaorálka a místopředsedkyně pí Němcové. Slavnostní svěcení symbolů obce se uskutečnilo v kapli sv. Anny dne 19. 6. 2004. Matkou praporu byla schválena paní Marie Košňarová, za kmotry byli: Otec biskup Kajnek, hejtman Pardubického kraje ing. Roman Línek, starostka obce Lubná Zdeňka Švecová a za SDH Jan Vomáčka.
V první polovině 19. století proslavila naši obec Kajetánčina huť, která vznikla díky nápaditému myšlení našich obyvatel. Pod vedením najatých odborníků se výrobky zdejší sklárny vyvážely do Španělska, Holandska, i daleké Ameriky. Jako palivo posloužilo velké množství dřeva napadeného kůrovcem a z různých polomů z místních lesů. Dle pověsti byl ve zdejší huti vyroben lustr pro kapli sv. Anny. Po několika opravách osvětluje naši kapli dodnes.
Obec nabízí standardní služby, Dům s pečovatelskou službou, kino, výdejna léků, ubytování, občerstvení v pohostinství Huntovna nebo Skalka. Zařízení Skalka nabízí prostory pro sportovní soustředění, salonky pro společenské oslavy a halu vhodnou na různé výstavy. Každoročně se v obci koná florbalový turnaj Dona Bosca, hasičská soutěž „Putovní pohár obce Lubná“, Lubenská šťopička, vánoční výstava, zpívání u betléma a další.
Obec Lubná je od roku 1991 zapojena do soutěže Program obnovy venkova a dosáhla v ní řadu úspěchů:
- 1996 - modrá stuha za společenský život
- 2000 - bílá stuha za práci s mládeží
- 2001 - první místo v okresním kole „knihovna roku“
- 2002 - čestný diplom za vzornou knihovnu v krajském kole
- 2004 - modrá stuha za společenský život
- 2006 - zlatá stuha za vítězství v krajském kole.